Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 7-19 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Nejvýhodnější šachtové komplety

https://www.kanalizacelevne.cz/sachty

Pokud si nevíte rady, rádi Vám poradíme s výběrem.

+420 602 616 637 (Po-Ne, 7-20 hod.)

info@kanalizacelevne.cz 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Montážní návody
  4. Montážní instrukce pro Revizní šachty

Montážní instrukce pro Revizní šachty

Výkop a příprava zásypu: 

Pro instalaci kanalizačních šachet je potřeba provést výkop o šířce šachty + přidat volný prostor pro hutnění o šířce cca 30 cm (pro inspekční šachtu cca 50 cm). Hloubka výkopu musí být rovna stavební výšce šachty + cca 10 cm výšky pískového/štěrkopískového lože. Přímá pokládka dna šachty na skalní, kamenité podloží nebo beton není dovolena. Při nestabilním podloží je doporučeno podbetonování. Při výskytu spodní vody se s její úrovní adekvátně zvyšuje potřebná tloušťka lože až na 30 cm. Při pokládce nesmí být ve výkopu voda, která by snížila nosnost podloží. Dno a lože se upraví tak, aby nedocházelo k tlakům na šachtové spoje a připojované potrubí. Lože pod šachtovým dnem se nehutní.


Instalace šachtového dna a připojení potrubí: 

Nepoužité vtoky se zaslepí zátkou KGM a dno se v loži ustaví do vodováhy. Přitom se počítá s vlastním spádem kinety dna (většinou 1,5 %). Do vtoků se připojí další připojovací potrubí místní kanalizace. Prostory pod šachtovým dnem a připojovacím potrubím se opět doplní obsypovým materiálem tak, aby při zásypu a hutnění nedocházelo k jejich deformaci. Následuje kontrola vodováhy na horní hraně šachtového dna. První vrstvu obsypového materiálu (do úrovně koruny připojovacích potrubí) doporučujeme hutnit nohama. Obsyp a přiměřenéhutnění se provede do úrovně horní hrany dna.


Osazení hladkého prodloužení: 

Do hrdla šachty se na doraz vsadí prodloužení zkrácené na potřebnou délku. Spojování se řídí stejnými zásadami jako spojování kanalizačních trubek. Těsnění hrdla šachty se potře mazivem, srazí se hrana prodloužení, hrdlo, těsnění i potrubí se zbaví otřepů a prachu. Těsnost všech spojů je důležitá pro bezpečnou funkci celé šachtové sestavy. Prodloužení se opět ustaví do svislé polohy vodováhou a pokračuje se v obsypu.


Obsyp a hutnění vrstev: 

Obsyp sestavy s následným hutněním doporučujeme provádět ve vrstvách po max. 20 cm. Zhutňování vhodného obsypového materiálu musí probíhat v celém objemu. Strojní hutnění lehkými dusadly lze použít zhruba od 50 cm nad horní hranou dna, přitom nesmí dojít k posunu polohy dna ani prodloužení nebo jejich deformaci. stupeň zhutnění musí odpovídat podmínkám místa zabudování. Zrnitost nesoudržného obsypového materiálu (písek, štěrkopísek, štěrk) nemá přesáhnout 22 mm (viz ČSN EN1610). Materiál může být získán vytříděním výkopku nebo lze použít jiný hutnitelný materiál o zrnitosti max. do 40 mm, zbavený kamenů, smetí, organických příměsí, kořenů, dřeva a ledu.


Ukončení šachty: 

Pokud na prodloužení napojujeme teleskopický nástavec, před jeho instalací upravíme výšku spojovacího těsnění (jeho optimální vzdálenost od kóty terénu je 30–50 cm) a namažeme ho mazivem. Pro nasazení těsnění je vhodné použít gumovou paličku. Horní část teleskopu se nesmí dotýkat prodloužení. Poté dosypeme a dohutníme poslední vrstvu k horní části teleskopu. Ten nastavíme mírně (několik cm) nad úroveň vozovky. Při stavbě a zhutňování konstrukce vozovky (válcování, asfaltování) se asfalt zatlačí pod rám poklopu, teleskop se zatlačí zpět dolů (lžící bagru, hutnicím strojem apod.) a povrch se uválcuje do roviny.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© 2020-2023 KANALIZACE LEVNĚ Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz